DAVETLİ KONUŞMACILAR

Prof. Dr. Barbara Brittingham

New England Yükseköğretim Komisyonu (NECHE) Başkanı

New England Yükseköğretim Komisyonu (NECHE) Başkanı olan Barbara Brittingham, daha önce NEASC Yükseköğretim Kurumları Komisyonu Başkanı olarak görev yapmıştır. NECHE, New England'daki 220 üniversite ile 6 başka ülkede Amerikan modelindeki 11 üniversiteyi akredite etmektedir.  Daha önce, Rhode Island Üniversitesi’nde Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı, Kütüphane Müdür Vekili, Öğretim Programları Araştırma ve Geliştirme Merkezi Müdürü ve eğitim profesörü olarak hizmet vermiştir. Bir Dünya Bankası Projesinde Türkiye’de çalışmış, Birleşik Arap Emirlikleri Zayed Üniversitesi’nde Kurucu Eğitim Fakültesi Dekanlığı yapmıştır. Fullbright Komisyonu, ABD Dışişleri Bakanlığı, Dünya Bankası, çeşitli hükümet ve üniversitelerin sponsorluğunda, 6 ulusal akreditasyon kuruluşunun kurullarında ve 25’den fazla ülkede bakanlıklar ve üniversitelerle çalışmıştır. Halen, İrlanda Kalite ve Yeterlikler Kurulu ile İzlanda Kalite Kurulu’nun kurullarında hizmet vermektedir. ABD Senatosu HELP Komitesi nezdinde uzaktan eğitim ve yetkinlik temelli eğitim ve ABD Yüksek Temsilciler Meclisi Yükseköğretim ve İş Gücü Eğitimi Alt Komitesi'nden önce akreditasyon konularında önemli çalışmalarda bulunmuştur.

 

Prof. Dr. Ivan Leban

Prof. Dr. Ivan Leban 6 Temmuz 1947'de Slovenya, Ljubljana'da doğdu. Ljubljana Üniversitesi Kimya Bölümü'nden mezun olduktan sonra, İngiltere, York Üniversitesi Fizik Bölümü Kristallografi alanından doktor unvanını aldı. 1989’da Ljubljana Üniversitesi’nde Kimya Profesörü olarak seçildi ve şu anda Slovenya’da 200’den fazla yayını (WoS) ve 2800’den fazla atıfı ile 6. kimyacı olarak adlandırılmıştır.

2002-2005 yılları arasında Ljubljana Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak görev yapmış ve 2013-2018 yılları arasında Slovenya Yükseköğretim Kalite Güvence Kurumu'nun (SQAA-NAKVIS https://www.nakvis.si/) yöneticiliğini yapmıştır. Slovenya Yükseköğretim Kalite Güvence Ajansı, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Birliği'nin (ENQA) (https://enqa.eu) asil üyesidir ve EQAR'da (https://www.eqar.eu/) kayıtlıdır.

2001-2005 yılları arasında Ljubljana Üniversitesi'ndeki Bologna reformunu destekleyerek ECTS kredi sistemi ve Diploma Eki'ni tanıtılmasında önemli rol üstlenmiştir. 2006-2018 yılları arasında Avrupa Üniversiteler Birliği'nin (EUA IEP) Slovenya, Karadağ, Makedonya, Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Polonya, Portekiz, Letonya, Kazakistan, Rusya, Gürcistan, Litvanya'daki üniversitelerin kurumsal dış değerlendirme programında dış değerlendirici olarak görev almıştır (https://www.iep-qaa.org/).

Avrupa Akreditasyon Konsorsiyumu (ECA ecahe.eu) ve Orta ve Doğu Avrupa Kalite Güvence Kurumları Ağı'nın (CEENQA ceenqa.eu) Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca, Slovenya Yükseköğretim Kalite Güvence Kurumu’nun Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Birliği (ENQA) tarafından yapılan değerlendirmelerine iki kez katılmıştır.

Halen, serbest gazetecilik yapmakta ve yerel günlük gazetede bilim hakkında yazılar yazmaktadır.

Evli ve üç kız çocuğu babasıdır.


10 Ağustos 2019, Cumartesi 2026 defa okundu